Fixace hypotéky

Doba fixace hypotéky bývá jeden zdůležitých aspektů při jejím sjednávání, nebo při refinancování stávající hypotéky. Jednoduše to znamená, že si musíte zvolit dobu fixace (neměnnosti) úrokové sazby. Nejčastější doba fixace se kterou se setkáte je 1, 3, 5 nebo 10 let. Díky fixaci hypotéky se nemění výše úrokové sazby ani výše měsíční splátky hypotéky. Vše je vždy uvedeno v úvěrové smlouvě. 

Pevná výše úrokové sazby je nejviditelnější důsledek fixace hypotéky. Hypotéka je banvní produkt jako každý jiný, zájmem banky je poskytnout ho klientovi s co nejvyšším ziskem. Úroková sazba sjednané hypotéky odráží aktuální vývoj ja trhu právě v okamžiku sjednávání hypotéky. Reflektuje vývoj jak na trhu finančním tak realitním, a právě podle tohoto a změn na něm banky upravují svou nabídku. 

Z toho plyne, že nabídka úročení se v čase mění. Výše úroků za poskytnutou hypotéku může činit rozdíl i několik procentnních bodů oběma směry. Tedy dolů i nahoru. 

Fixace úrokové sazby hypotéky, tyto výše popsané změny po dobu trvání fixace potlačí. V případě výraznějších výkyvů na hypotečním trhu mohou nastat dvě situace.

Pokud průměrná hodnota úroků poklesne, fixované úvěry budou bankám vydělávat více, než v případě pohyblivé výše úrokové sazby. Pro klienta je taková situace nevýhodná, ale vzhledem ke smluvním podmínkám nemá moc možností, jak se takovému vývoji bránit. Změna sazby, refinancování nebo doplacení úvěru je během fixačního období ve většině případů zpoplatněno. 

V případě zvýšení průměrné úrokové sazby, je situace opačná. Pro klienta je výhodné, že se čerpaná jistina úročí nižší sazbou, než odpovídá aktuální situaci na trhu. Věřitel - banka naopak zaznamenává ztrátu, ovšem pouze do jisté míry. Finanční instituce analyzují ekonomickou situaci na dlouhé období dopředu. Pokud nedojde k zásadním nepředvídatelným změnám, jsou schopny očekávaný růst sazeb zohlednit jejich umělým navýšením již na začátku fixačního období. Navíc je zde stále neměnnost ostatních smluvních podmínek hypotečního úvěru. Případnou ztrátu z úroků tedy vyvažuje jistota příjmu po celou dobu fixace.

Teprve s koncem fixačního období lze bez postihu měnit sjednané podmínky, případně celý úvěr refinancovat u jiné společnosti. Situace se tak výrazně podobá té na samotném začátku čerpání hypotéky. Banka, u níž je úvěr sjednán, nabídne klientovi novou výši úrokové sazby. Je však pouze na něm, zda nabídku přijme.

Jako alternativy se nabízí převod půjčky do jiné banky nebo, pokud má klient volné prostředky, doplacení hypotéky. Opět je tedy na klientovi, aby porovnal jednotlivé nabídky a vybral si pro něj pokud možno, tu nejvýhodnější. Důležité ovšem je, aby případnou změnu začal řešit s dostatečným předstihem. Sjednání nové hypotéky může trvat několik měsíců, kdežto délka změnového okna na konci fixačního období je poměrně krátká.

Aktuality

 • Získání podnikatelského úvěru, jak na to

  30.7.2023

  Jak získat podnikatelský úvěr v prvním roce podnikání? U koho žádat? Firmám a podnikům s dlouholetou ...

                                          číst více ...

 • Jak funguje nebankovní hypotéka

  14.6.2023

  Jak funguje nebankovní hypotéka? Nebankovní hypotéka je druh nebankovní půjčky se zástavou nemovitosti ...

                                            číst více ...

 • Jak se dostat z dluhové pasti?

  10.5.2023

  Jak se dostat z dluhové pasti? Refinancujte půjčkou na splacení dluhů. Už jste možná slyšeli tvrzení ...

                                            číst více ...

 • Ut et tortor metus

  7.8.2019

  Ut placerat nunc mauris at pulvinar lectus accumsan sed. Ut et tortor metus. 

 • Sed eget purus dui

  22.7.2019

  Nullam augue odio, elementum at est ut, eleifend ultrices lectus. Sed eget purus dui. 

 • In malesuada

  18.6.2019

  Duis risus est, tempus elementum lacus vel, consectetur lobortis augue. In malesuada, risus in malesuada lobortis, odio enim posuere mi, quis malesuada augue ligula non purus. Nam non enim eu dui porta iaculis quis fringilla diam.

 • Duis risus est

  3.6.2019

  At consectetur dignissim. In hac habitasse platea dictumst. Duis risus est, tempus elementum lacus vel, consectetur lobortis augue. 

 • Suspendisse eget

  12.3.2019

  Etiam sit amet convallis lectus. Suspendisse eget ex accumsan ex vulputate tempor et vel sem.

 • Nullam augue odio

  5.3.2019

  Nullam augue odio, elementum at est ut, eleifend ultrices lectus. Sed eget purus dui. Etiam sit amet convallis lectus. Suspendisse eget ex accumsan ex vulputate tempor et vel sem.

S čím vám můžeme pomoci ?

 

Půjčka s exekucí

Hrozí Vám, že přijdete o byt, dům, případně jinou nemovitost a banky Vám odmítají půjčit?

Pokud na Vás byla uvalena exekuce, nebo její uvalení hrozí, máme rychlé a efektivní řešení.

Chci vědět více

 

Podnikatelský úvěr

Začínate s podnikáním, nebo už  podnikáte a víte, že dostatek financí je pro Vaši činnost nezbytný.

Pokud Vám chybí zdroje financování, máme pro Vás podnikatelský úvěr.

Chci vědět více

 

Konsolidace úvěrů

Konsolidace úvěrů znamená, že Vám zajistíme refinancování, případně sloučení více nevýhodných půjček do jedné za mnohem výhodnějších podmínek pro Vás.

Chci vědět více

 

Operativní bydlení

Operativní bydlení je způsob, který Vám umožní získat potřebné finance. Za předem dohodnutých podmínek Vaši nemovitost odkoupíme.

V nemovitosti zůstáváte i nadále bydlet.

Chci vědět více

 

Výkup nemovitostí

Hrozí vaší nemovitosti exekuce nebo dražba? Je zadlužená?  Obraťte se na nás, dokážeme Vám pomoci i v takovéto situaci.

V nemovitosti můžete nadále bydlet.

Chci vědět více

 

Zpátky do banky

Poskytujeme klientovi nebankovní úvěr, případně jiný typ financování.

Tímto mu pomáháme  s překlenutím aktuální nepříznivé finanční situace a opětovným získáním bonity.  

Chci vědět více