Fixace hypotéky
Doba fixace hypotéky bývá jeden zdůležitých aspektů při jejím sjednávání, nebo při refinancování stávající hypotéky. Jednoduše to znamená, že si musíte zvolit dobu fixace (neměnnosti) úrokové sazby. Nejčastější doba fixace se kterou se setkáte je 1, 3, 5 nebo 10 let. Díky fixaci hypotéky se nemění výše úrokové sazby ani výše měsíční splátky hypotéky. Vše je vždy uvedeno v úvěrové smlouvě.
Pevná výše úrokové sazby je nejviditelnější důsledek fixace hypotéky. Hypotéka je banvní produkt jako každý jiný, zájmem banky je poskytnout ho klientovi s co nejvyšším ziskem. Úroková sazba sjednané hypotéky odráží aktuální vývoj ja trhu právě v okamžiku sjednávání hypotéky. Reflektuje vývoj jak na trhu finančním tak realitním, a právě podle tohoto a změn na něm banky upravují svou nabídku.
Z toho plyne, že nabídka úročení se v čase mění. Výše úroků za poskytnutou hypotéku může činit rozdíl i několik procentnních bodů oběma směry. Tedy dolů i nahoru.
Fixace úrokové sazby hypotéky, tyto výše popsané změny po dobu trvání fixace potlačí. V případě výraznějších výkyvů na hypotečním trhu mohou nastat dvě situace.
Pokud průměrná hodnota úroků poklesne, fixované úvěry budou bankám vydělávat více, než v případě pohyblivé výše úrokové sazby. Pro klienta je taková situace nevýhodná, ale vzhledem ke smluvním podmínkám nemá moc možností, jak se takovému vývoji bránit. Změna sazby, refinancování nebo doplacení úvěru je během fixačního období ve většině případů zpoplatněno.
V případě zvýšení průměrné úrokové sazby, je situace opačná. Pro klienta je výhodné, že se čerpaná jistina úročí nižší sazbou, než odpovídá aktuální situaci na trhu. Věřitel - banka naopak zaznamenává ztrátu, ovšem pouze do jisté míry. Finanční instituce analyzují ekonomickou situaci na dlouhé období dopředu. Pokud nedojde k zásadním nepředvídatelným změnám, jsou schopny očekávaný růst sazeb zohlednit jejich umělým navýšením již na začátku fixačního období. Navíc je zde stále neměnnost ostatních smluvních podmínek hypotečního úvěru. Případnou ztrátu z úroků tedy vyvažuje jistota příjmu po celou dobu fixace.
Teprve s koncem fixačního období lze bez postihu měnit sjednané podmínky, případně celý úvěr refinancovat u jiné společnosti. Situace se tak výrazně podobá té na samotném začátku čerpání hypotéky. Banka, u níž je úvěr sjednán, nabídne klientovi novou výši úrokové sazby. Je však pouze na něm, zda nabídku přijme.
Jako alternativy se nabízí převod půjčky do jiné banky nebo, pokud má klient volné prostředky, doplacení hypotéky. Opět je tedy na klientovi, aby porovnal jednotlivé nabídky a vybral si pro něj pokud možno, tu nejvýhodnější. Důležité ovšem je, aby případnou změnu začal řešit s dostatečným předstihem. Sjednání nové hypotéky může trvat několik měsíců, kdežto délka změnového okna na konci fixačního období je poměrně krátká.