Prodej nemovitosti s hypotékou
Hledáte nové bydlení a chcete prodat svůj dům nebo byt, který je zatížen hypotékou? Nebojte se, prodej nemovitosti zatížené hypotékou není v praxi žádný problém. Aministrativně je jen o malinko složitější než prodej jakékoliv jiné nemovitosti.
V praxi existují hned 4 možnosti jak dům nebo byt s hypotékou prodat :
Kupující využije vlastní prostředky v takovémto případě se z kupní ceny za nemovitost odečte aktuálně vyčíslená zbylá výše úvěru, tedy toho, co dosud nebylo splaceno. O vyčíslení této zbylé části hypotéky je nutné požádat banku. Tato varianta je možná pouze při vzájemné dohodě mezi vámi, kupujícím a především bankou, která si celý prodej tzv."ohlídá". Kupující musí samozřejmě disponovat dostatečným množstvím peněz.
Převod hypotéky u prodeje nemovitosti s hypotékou, pro vás může být výhodné, když prodáte nemovitost a stávající úvěr přenecháte kupujícímu. V praxi tedy převedete hypotéku na jinou osobu. Pokud najdete jkupujícího, který bude ochoten vaši hypotéku převzít se všemi jejími podmínkami, máte napůl vyhráno. Zádrhelem je, že s tímto řešením musí souhlasit vaše banka. A ta si nového kupujícího velice dobře prověří, zdali splňuje její kritéria ať z hlediska bonity či úvěrové historie.
Nová hypotéka u současného poskytovatele v případě kdy kupující nemá dostatek vlastních peněz a o převod vaší současné hypotéky nestojí. Zde je možnost vzít si nový úvěr na nákup nemovitosti. Banka v tomto případě klientovi nabízí jiné podmínky než jsou u stávajícího úvěru a proto může být schválení nového úvěru bezproblémové. Pokud je nová hypotéka u stejné banky jako ta původní, nepřijde banka o obchod - pouze se změní podmínky půjčky. V tu chvíli je ochotnější vyjít vám vstříc a odpustit třeba část poplatků.
Nová hypotéka u jiné banky je poměrně častou variantou. Kupující si vezme hypoteční úvěr v jiné bance. V takovémto případě vstupuje do transakce další strana a ta vyžaduje zástavní právo k nemovitosti, které drží někdo jiný.
Jako prodávající strana : musíte od své banky získat vyčíslení hypotečního úvěru, souhlas se zapsáním nové banky jako druhého zástavního věřitele v KN a navíc souhlas své banky s výmazem jejího zástavního práva k nemoviztosti v KN po doplacení vyčíslené částky
Teprve poté je možné podepsat kupní smlouvu.
Kupující strana zároveň : převede do advokátní, notářské úschovy peníze na nákup nemovitosti - akontaci podle kupní smlouvy, podá návrh na vklad do KN (může i prodávající), vloží do KN kupní smlouvy zároveň s návrhem na zápis nového vlastníka v KN, nová banka poté zašle vaší bance peníze k doplacení hypotéky. Jakmile vaše banka peníze obdrží, podá na KN návrh na vymazání svého zástavního práva z KN.
Když se v KN projeví všechny změny, dostanete vyplacenu zbývající část kupní ceny.
Vše jen se souhlasem banky v těchto případech prodeje nemovitosti s hypotékou, je potřeba veškeré kroky řešit v součinnosti s bankou. V katastru nemovitostí je u takvéto nemovitosti poznámka která zakazuje převod případně další zatížení nemovitosti zástavou. Původní zápis v KN nebude vymazán bez souhlasu banky, stejně tak nebude moci dojít ke změně vlastníka nemovitosti.
Při prodeji nemovitosti zatížené hypotékou můžeme v praxi narazit ještě na 2 další možnosti :
Doplacení úvěru ze svých úspor a následný prodej nemovitost
Doplacení úvěru z hypotéky kterou si berete na nove bydlení
V obou těchto případech však již prodáváme nemovitost tzv. "čistou" - tedy bez jakéhokoliv zatížení.