Sloučení půjček / konsolidace /
Sloučení půjček najdeme v nabídce bank i nebankovních společností také pod pojmem konsolidace. Podstatou je, spojení dvou a více úvěrů do jednoho. Své závazky tak nejen zpřehledníte ale také zlevníte.
Sloučení půjček přináší hned několik výhod najednou. Jednou z nich je snížení měsíční splátky. Toto oceníte ve chvíli, kdy se vám sníží příjmy, nebo naopak zvýší měsíční náklady a dosavadní splátky vás příliš zatěžují. Navíc u půjček vesměs platíte i různé měsíční poplatky. Sloučením půjček tak může znamenat měsíční úsporu v řádu stovek, ale třeba i několika tisíc korun.
Dalším významným benefitem je snížení celkové ceny půjčených peněz. Tu neurčuje jen výše úroku, jak se mnoho lidí mylně domnívá, ale především tzv. RPSN (roční procentní sazba nákladů). Ta zahrnuje nejen úrok, ale také všechny poplatky s půjčkou související. V případě sloučení více půjček do jedné tedy bude celková výše splátky a RPSN výhodnější než před ním.Pokud máte úvěrové produkty u více bank a nebankovních společností, musíte mít zpravidla i více účtů. Ne každý zvládá mít neustále na paměti, kolik kdy do které banky má poslat peněz a úhrada jedné půjčky je pro něj mnohem jednodušší.
Ale ani sloučení půjček není zcela bez rizik. Je potřeba si dát pozor na podmínky původních úvěrových smluv. U některých, většinou starších smluv můžete také narazit na sankce za předčasné splacení. Než se pro sloučení půjček rozhodnete, prostudujte si, k čemu jste se zavázali.
Pozor také na to, že někdy bývá při konsolidaci část peněz určena na úhradu původních závazků (půjčky, kreditní karty atd.) Ty nelze použít na nic jiného, než jejich úhradu. To, že jste původní závazky skutečně vypořádali, bývá nutné doložit. Někdy je proto jednodušší, dohodnout se na úhradě závazku přímo věřiteli. Tuto částku je nutné přesně vyčíslit.
Konsolidaci je často možné vyřídit i z domova online nebo telefonicky, ale vždy budete potřebovat původní smlouvy. Zejména u vyšších půjček pak bude věřitel chtít doložení příjmů (potvrzení o výši příjmů, případně daňové přiznání) a také souhlas s nahlédnutím do tzv. úvěrových registrů (BRKI, NRKI a Solus). Zjistěte si také předem, zda vybrané sloučení se týká právě vašich půjček. V podmínkách konkrétní konsolidace je vždy uvedeno, jaké půjčky lze sloučit. Většina poskytovatelů je omezuje jak částkou, tak dobou splácení. Každopádně sloučení půjček se vyplatí, ale abyste našli to nejlepší řešení přesně pro vás, porovnejte si více nabídek. K tomu vám mohou pomoci srovnávače půjček a online kalkulačky.